Liczenie kalorii – to już dzisiaj nic nie daje

Liczenie kalorii – to już dzisiaj nic nie daje

Jeszcze całkiem nie dawno wychodzono z założenia, że im mniej kalorii się spożywa w ciągu dnia tym lepiej dla wagi i dla zdrowia. Niestety ale tezy te zostały już dawno obalone przez naukowców pracujących nad dietą i zasadami żywienia. Nadal co prawda funkcjonują diety polegające na spożywaniu określonej liczby kalorii, na przykład 1500 czy 2000.
Same kalorie to jednak tylko mało istotna część każdej prawdziwej diety. Bo tak naprawdę nie ważne ile ich będzie ale jaka będzie ich jakość. Jedzenie jedzeniu nie równe, a dla zdrowia ważne są odpowiednie dawki poszczególnych mikrocząsteczek w poszczególnych posiłkach. W zależności od diety musimy zwracać uwagę na cukry, węglowodany czy na przykład kwasy i tłuszcze.
Nic nie da też nawet najdokładniejsze liczenie kalorii jeżeli nie będziemy ich w odpowiedni sposób spalać. Nawet najlepsza dieta nie spełni pokładanych w niej nadziei, jeśli nie połączymy jej z odpowiednim wysiłkiem fizycznym i aktywnością. Jeżeli żyjemy chociażby umiarkowanie aktywnie to tak naprawdę śmiało możemy jeść wszystko to, co najbardziej lubimy.